How To

How ToNasıl Yapılır

 • YÜZEY HAZIRLIĞI NASIL YAPILIR ?

  Boya uygulamasına başlamadan önce boya yapılacak yüzeylerin hazırlanması gereklidir. İyi bir sonuç elde edebilmek için yüzey hazırlığı çok önemlidir.Genel olarak boyama öncesinde uygulama yapılacak yüzey iyi bir şekilde temizlenmelidir.Yüzey tozdan arındırılmalı,lekeler su ile yıkanıp kurutulmalı,boşluklar ve çatlaklar macun ile doldurulmalıdır.

  Yeni duvarlarda:

  Yüzeyde bulunan boşluklar,çatlaklar,çivi-vida delikleri ve çizikler macunla doldurulduktan sonra zımpara yapılmalıdır.Zımpara  tozları yüzeyden temizlendikten sonra astarlama işlemine geçilebilir.

  Boyalı duvarlarda:

  Yüzeydeki lekeler sabunlu suyla temizlenmelidir.Önceden kalan boya tabakası sert bir fırça veya spatula ile dikkatlice kazınmalıdır. Boşluklar,çatlaklar,çivi-vida delikleri ve çizikler macunla doldurulduktan sonra  zımpara yapılmalıdır. Zımpara  tozları yüzeyden temizlendikten sonra astarlama işlemine geçilebilir.
   

 • BOYA UYGULAMASININ GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

  Yüzey temizlendikten ve astarlandıktan sonra boya uygulamasına geçilebilir.Seçilen boya rulo,fırça ya da püskürtme ile 2 kat olarak uygulanmalıdır.İsteğe göre kat sayısı arttırılabilir.Katlar arasındaki kuruma süresine dikkat edilmelidir. Uygulama sonlandırıldıktan sonra son kuruma süresi beklenmelidir.

  İç mekanlar boyanırken belirli bir sıra ile gitmek hem size zaman kazandırır,hem de doğru bir sonuç elde etmenizi sağlar.Bir odaya boya uygulanırken önce tavan,sonra duvarlar,en son kapı ve pencereler boyanır.

 • RULO İLE BOYAMA NASIL YAPILIR?

  Ruloya alınan fazla boya rulo ızgarasına geri bırakılmalıdır. Bu işlem ayrıca boyanın ruloya eşit şekilde yayılmasını da sağlayacaktır.

  Boyarken, boyayı yüzeye daha çabuk yayabilmek için diagonal veya zikzaklar halinde başlayın, sonra yukarı aşağı daha uzun çekişlerle boyayı yüzeye eşit şekilde yayın.

  Her yüzeyi 1x1 metrelik kareler halinde boyayın. Komşu kareye geçene kadar bir öncekinin kurumamasına dikkat edin ki kat izi oluşmasın. Parlak boya kullanıyorsanız, daha küçük karelerle çalışın, kat izleri parlak boyalarda daha çok belli olur

 • FIRÇA İLE BOYAMA NASIL YAPILIR?

  Kartonpiyer veya ahşap çerçeve gibi dar alanları fırçayla boyarken, boyamak istemediğiniz yakın alanları maskeleme bandıyla kapatabilirsiniz. Uzun kenarlarda kolay çalışabilmek için daha kalın bant kullanabilirsiniz.

   

 • TAVANA BOYA UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

  Tavanı boyarken, fırça ile kenardan başlayıp duvar boyunca şeritler halinde ilerleyin. Kenardan 5-10 cm kadar içerisini fırçayla boyayın. Kenarları rulo ile boyamak kat izlerine ve taşmalara sebep olabilir. Daha sonra rulonuza uzatma sapını takarak tavanı kolayca boyayabilirsiniz. Uzatma sapı yoksa merdiven de kullanabilirsiniz fakat sürekli yer değiştirmek sizi yavaşlatacaktır. Odanın köşesinden başlayarak en dar mesafeyi seçin ve ileri geri boyayarak bütün tavanı boyayın.

 • DUVARA BOYA UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

  Tavan kuruduktan sonra duvarlara geçebilirsiniz. Köşeleri, tavanda yaptığınız gibi yine fırçayla boyayıp, ruloyla devam ederek tavandan zemine doğru boyayın.

 • KAPI VE PENCERELERE BOYA UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

  Pencere ve kapı gibi ahşap kısımları boyamak için duvarların kurumasını beklemelisiniz. Ahşap boyamak boya işinin en çok vakit alan ve sabır gerektiren kısmıdır. İyi bir fırça kullanın, normal fırçalardan pahalı olsa da ahşap çerçeveleriniz için uygun kaliteli bir fırça tüm ahşap boyaları için işinize yarayacaktır.

  Boyayı ahşabın lifleri yönünde uygulayın. Pencereleri boyuyorsanız, panjurlardan başlayıp ardından çerçevelere geçmelisiniz.

  Kitabeli (kabartmalı) kapılarda, boyaya en yüksek kabartmadan başlayın. Sonra yukarıdan aşağıya doğru devam edin. Kapınız düz ise boyarken rulo kullanmanız daha pratik olabilir.